Gjendet kopja e nje letre te Ajnshtajne ne Mynih!

Written by on 07/09/2018

 

Kopja e nje letre te nenshkruar nga Albert Ajnshtajn u gjet rastesisht nga nje nepunes i Arkivit Kulturor Hebraik te Mynihut, qe ishte fshehur mes dy gazetave te vitit 1961. Mediat gjermane thane se behet fjale per nje leter pershendetese e vitit 1932 dhe e shkruar nga shkencetari per ditelindjen e 50-te te ekonomistit hebre Julius Hirsch, origjinali i te cilit eshte ruajtur ne trashegimine Hirsch te Institutit Leo-Baeck ne Nju Jork. Letra ishte nenshkruar nga Ajnshtajni dhe punonjesi ishte shume i kenaqur per zbulimin. Menyra e mberritjes se letres ne arkivin e Munihut nuk eshte e qarte. Ajnshtajni kishte kaluar nje pjese te femijerise dhe te rinise ne Mynih, por me 1932 ai kishte qene ne Berlin per pak kohe perpara se te shkonte ne SHBA.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist