Gara me kuaj ne Operan e Sidneit?!

Written by on 08/10/2018

 

Nje plan per te reklamuar gara kuajsh ne fasadat e Operas se Sidneit ka ndezur shume polemika ne Australi. Ndertesa, qe eshte pjese e listes se trashegimive boterore te UNESCO-s, duhet te shfaqe reklamen te henen, pas nje urdhri per premieren ne NeW South Wales.Kritiket thone se, vendimi shkel rregullat e Operas se Sidneit duke krijuar efektivisht nje stende afishimi per garat dhe industrite e basteve. Por, te tjere, mes tyre edhe kryeministri Scott Morrison, e kane mbrojtur levizjen, duke e cilesuar pozitive per ekonomine dhe turizmin. Me shume se 150 mije persona kane nenshkruar nje peticion “online”, ku kerkojne qe ndertesa e operas te mbrohet. Opera e Sidneit, e peruruar ne vitin 1973, njihet nga Kombet e Bashkuara si nje mrekulli e arkitektures se shekullit te XX. Ajo u shpall nje objekt i trashegimise boterore te UNESCO-s ne vitin 2007.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist