“Formula 1” 2019, Raikkonen tek Sauber dhe rikthimi i Schumacher!

Written by on 13/09/2018

 

Boterori i Formules 1 rezervon  shume surpriza per 2019. Se pari duket se shume shpejt do te kete nje tjeter Schumacher ne piste. Behet fjale per Mick Schumacher, djalin e legjendes 7 here kampion bote, Michael Schumacher. Drejtori i skuderise Toro Rosso ka kontaktuar me Mick Schumacher dhe perfaqesuesit e tij, per te pare nese ekzistojne mundesite qe ai te jete pjese e Formules 1 ne vitin 2019. Nderkohe lajmet e bujshme nuk kane fund per Formula 1. Pasi Ferrari anonocoi gjate kesaj jave largimin nga skuderia e Ferrarit te pilotit legjendar Kimi Raikkonen, ky i fundit jep lajmin surprizues se do te rikthehet tek skuderia qe nisi karrieren e tij, pikeritsht Sauber. Pas tete sezonesh me Ferrari-n eshte konfirmuar lajmi se piloti Kimi Raikkonen nuk do te vishet me me te kuqe per 2019-ten. Ai do te rikthehet ne ekipin Sauber qe i dha atij debutimin e pare ne Formula1 ne vitin 2001. Pilotin tek Ferrari do t’a zevendesoje Carles Leclerc,  20 vjeçari qe eshte nje nder pilotet me te rijne ne historine e Ferrarit,  do te jete prane Sebastian Vettel ne sezonin e ri. Kimi eshte piloti i peste me me eksperience ne Formula 1, ka fituar 285 Grand Prix dhe tashme ne moshen 39 vjecare rikthehet aty ku nisi gjithcka.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist