“Florence”, 5 viktima dhe qindra te bllokuar nga uragani ne SHBA

Written by on 15/09/2018

 

Kalimi i uraganit “Florence” mbi brigjet lindore te SHBA ka sjelle permbytje dhe fatkeqesisht edhe viktima. Deri tani 5 persona jane konfirmuar te vdekur. Mbi 1,7 milione banore kane braktisur shtepite ne 2 Karolinat dhe ne Virxhinia nderkohe qe demet materiale vleresohen me dhjetra milione dollare kryesisht shkaktuar nga ererat e forta qe kane rrezuar shume peme e kane nderprere linjat e energjise elektrike. Vec ketyre nga uragani, qindra persona jane bllokuar ne qytetin New Bern te Karolines se Veriut, per shkak te rritjes se nivelit te ujerave ne nje kohe kur epiqendra e uraganit “Florence” ka prekur tashme bregdetin lindor te Shteteve te Bashkuara. Ekipe shpetimi ka ende ne zonat e parashikuara te trajektores se tij. Tashme Florence vleresohet si nje stuhi tropikale dhe pritet te humbase gradualisht forcen e tij gjate kesaj fundjave.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist