Firence, nga tani turistet do te gjobiten 500 euro nese hane ne rruget e qytetit!

Written by on 06/09/2018

 

Turistet do te paguajne 500 euro gjobe ne Firence nese kapen duke ngrene ne rruge. Sipas ligjit te ri qe hyri ne fuqi kete jave ndalohet ushqimin ne kater rruge te qytetit historik italian per turistet. Gjithashtu bizneseve vendore ne zonat e perfshira u eshte kerkuar te vendosin shenja qe paralajmerojne vizitoret per kete ligj. Neper shenja lexohet: “Respektoni banoret, tregtaret dhe punetoret e kesaj rruge”. Kufizimet do te jene ne vend nga ora 12 – 15:00 dhe midis 18:00 – 22:00. Zonat e ndaluara jane “Via de’ Neri”, “Piazzale degli Uffizi”, “Piazza del Grano”, “Via della Ninna”. Firence nje qytet qe eshte i njohur per ushqimet e mira dhe eshte vleresuar si nje nder qytetet qe ben sanduicet me te mira. Mirepo, bizneset lokale jane lodhur prej te huajve qe hanin kudo, linin mbeturina te shumta dhe i zenin hapesirat kryesore, derisa ngopeshin.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist