Finlanda nder shtetet me nivelin e jeteses me te mire!

Written by on 16/05/2018

Finlanda renditet  si shteti me  nivel jetese me te mire nga 160 vende, nderkohe qe Shqiperia renditet ne vendin 52-te. Ne studimin “Social Progress Index”, thuhet se ne listen e shteteve qe kane shenuar perparim me te madh ne permbushjen e nevojave themelore te njeriut, mireqenies dhe cilesise se jeteses, Finlanda renditet ne vendin e pare e pasuar nga Kanadaja, Danimarka, Australia, Zvicra, Suedia, Norvegjia, Britania e Madhe dhe Islanda. Sa i perket vendeve te rajonit kryeson Sllovenia ne vendin e 20-te, e pasuar nga Kroacia, Serbia, Mali i Zi dhe Bosnje e Hercegovina.

 


 

Scenic summer panorama of the Market Square (Kauppatori) at the Old Town pier in Helsinki, Finland


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist