Festat vijnë me një mision të veçantë në qytetin historik!

Written by on 09/12/2019

Një nga tregjet më të famshme të Krishtlindjes në Gjermani ka prezantuar ditën e djeshme një tortë,e cila peshonte 4 ton. Mijëra qytetarë kanë shoqëruar tortën gjigande në qytetin historik të Dresdenit,si pjesë e festivalit të 26-të të “Stollen”. Pas ceremonisë në tregun “Striezel”, torta është prerë në copëza të vogla dhe këtë vit paratë do të shkojnë për fëmijët që marrin trajtim në spital. Tradita vijon prej vitit 1994, ku një tortë gjigande përgatitet çdo vit, dhe torta më e rëndë ishte ajo e bërë në vitin 2013 e cila ishte 4.3 ton.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist