Evente kulturore 2019

Written by on 31/12/2018

Evente kulturore 2019– 2019 do te jete nje vit i vecante per historine. Kjo sepse ky vit do te shenoje 75 vjetorin e asaj qe quhet D-Day dh qe eshte dita e cila perkujton nderhyrjen e forcave aleate ne brigjet e Normandise gjate Luftes se Dyte Boterore ne vitin 1944. Nese do te udhetoni udhetoni ne Evrope, prisni shume ceremoni dhe ngjarje kuptimplota per te shenuar kete dite. Disa kompani te udhetimit do ofrojne edhe ture te veçanta per te shenuar pervjetorin; 2019 do te jete vit edhe per muzete dhe nje prej muzeve me te vecante qe do te inagurohet ne kete vit eshte ne Ellis Island ne New York pikerisht ne kembet e Staujes se Lirise. Muzeu do te shfaqe dokumenta se si u ndertua statuja masive, si dhe nje pamje teper te afert te pishtarit origjinal te statujes; Disney World dhe Disneyland po punojne fort pasi ne 2019 do te hapin nje prej parqeve me te medha tematike te lojrave dhe nje prej me te shumpriturv. Behet fjale per hapsiren e “Star Wars” qe do i shtohet parkut me te famshem te argetimit ne bote. “Star Wars, Galaxy Edge” do te inagurohet zyrtarisht ne Disneyland ne vjeshten e vitit 2019. Zona e re do te kete nje siperfaqe prej 14 hektaresh me te gjitha llojet e aktiviteteve emocionuese; Grand Canyon ne Shtetet e Bashkuara mendohet se eshte 6 milione vite i vjeter megjithate ne 2019 shenon 100 vjetorin si Park Kombetar. Per kete arsye do te jete nje prej destinacioneve me me shume promovim e aktivitete per turistet.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Continue reading

Current track

Title

Artist