Europa dhe transporti ekologjik, me shume se nje milione makina elektrike ne kontinent

Written by on 27/08/2018

 

Ne Europe aktualisht sot me shume se nje milion makina elektrike. Shitjet u rriten me me shume se 40 per qind ne gjysmen e pare te vitit.Sipas shifrave me te fundit, Europa ka arritur kete shifer pas Kines, qe ka nje treg me te madh makinash, por para Shteteve te Bashkuara, qe pritet te arrijne shifren e nje milion makinave elektrike me vone kete vit. Nga janari deri ne qershor, rreth 195 mije makina elektrike jane shitur ne te gjithe BE-ne kryesisht ne Islande, Lihtenshtajn, Norvegji dhe Zvicer, nje rritje prej 42 per qind krahasuar me te njejten periudhe te nje viti me pare.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist