Ekspertet e turizmit europian: Turizmi masiv po demton shume qytete!

Written by on 25/05/2018

Analistet europiane te turizmit po shqyrtojne menyrat sesi te mos lejojne mbipopullimin me turiste qe te demtoje atraksionet europiane te cilat po e vuajne shume kete fenomen vitet e fundit. Sipas te dhenave te Organizates Boterore te Turizmit vitin e kaluar me shume se 500 milione turiste vizituan kontinentin dhe destinacionet me te preferuara ishin Franca, Spanja dhe Gjermania. Nderkohe 2017 eshte viti i shtate me rritje te konsiderueshme te numrit te turisteve dhe perfitime ekonomike ne Europe megjithate shume destinacione si Parisi, Venecia apo Barcelona vuajne mbipopullimin me turiste , fenomen qe ka shkaktuar pakenaqesi tek vendasit , demtim te zonave te ndryshme dhe ndotje.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist