Dubrovniku vijon te kufizoje numrin e turisteve nga krocerat

Written by on 06/08/2018

Dubrovniku vijon te kufizoje numrin e turisteve nga kroceratQyteti kroat i Dubrovnikut, eshte ne rrezik te vazhdueshem nga mbipopullimi me turiste kryesisht nga anijet e shumta qe vizitojne destinacionin mjaft popullor te Adriatikut. Midis Janarit dhe Qershorit, pothuajse 280.000 turiste nga 188 lundrime turistike vizituan qytetin 800 vjeçar. Plani i miratuar vitin e kaluar per kufizimin e turisteve nga krocerat “Respect the City” duket se ka dhene efektin e vet megjithate sipas autoriteteve ka ende pune per te mbrojtur qytetin. Sipas te dhenave zyrtare, me shume se 4.2 milione njerez kane kaluar te pakten nje nate ne Dubrovnik deri me tani ne 2018, 14 per qind me shume se vitin e kaluar.

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist