Drejt riprodhimit te trurit te neandertalit!

Written by on 14/05/2018

 

Nje grup shkencetaresh e biologesh gjermane jane ne fazen e fundit te procesit per “riprodhimin” e trurit te neandertalit.Behet fjale per nje pune kerkimore te Departamentit te Gjenetikes ne Institutin Max Planck ne Leipzig. Neandertalet e zhdukur kane qene speciet me te ngjashme me njeriun modern dhe shembulli me i mire per t’u krahasuar. Ne muajt ne vijim puna do te perqendrohet tek fijet e vogla te indeve, te njohura si organoidet e trurit, qe do te rriten nga qelizat njerezore qe jane ndertuar per te permbajtur versionet e neandertalizuara te disa gjeneve. Grupi i studiuesve gjermane shpreson qe per here te pare te shpjegoje dallimet biologjike mes trurit te njeriut te sotem dhe te atij te neandertalit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist