Delta ‘’mbërthen’’Greqinë/ Parashikohen shtrëngime masash!

Written by on 21/08/2021

Disa vende në Europë kanë njoftuar masa të reja për të mbajtur në kontroll përhapjen e variantit, i cili po prek kryesisht të rinjtë. Sipas një njoftimi të qeverisë greke, vendi pritet të rikthejë disa nga masat anti-Covid për të menaxhuar pandeminë në aspektin ekonomik dhe shoqëror.

“Pandemia nuk ka përfunduar, dhe herë pas herë na kërcënon me kokëfortësinë e saj. Ne nuk e dimë nëse të gjithë njerëzit do të vaksinohen,  apo do të sëmuren duke rrezikuar edhe personat e vaksinuar, prandaj një vendim rreth masave do të bëhet i ditur  të marten’’- ka deklaruar zëdhënësi i qeverisë. Ndër të tjera ai theksoi se ekziston mundësia që maska të bëhet e detyrueshme në ambientet e jashtme por masat do të merren në varësi të zonave.

Radio Travel.al

epa08318512 A worker wearing a protective suit disinfects the area outside the parliament building at the central Syntagma square, in Athens, Greece, 24 March 2020. Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis announced a ban on public movement on 22 March introducing the strictest measure so far to stem the spread of the global coronavirus pandemic in Greece. Countries around the world are taking increased measures to stem the widespread of the SARS-CoV-2 coronavirus which causes the Covid-19 disease. EPA/YANNIS KOLESIDIS

 

 


Current track

Title

Artist

Background