Covid-19 në botë/ Shkon në mbi 4,62 miliardë numri i vaksinave të administruara.

Written by on 14/08/2021

Ka shkuar në mbi 4 miliardë e 620 milionë numri i vaksinave COVID-19 që janë administruar në gjithë botën. Sipas të dhënave nga “Our World Data”, Kina, vendi ku për herë të parë u shfaq koronavirusi, renditet e para me mbi 1 miliard e 830 milionë doza të administruara, më pas vijnë Shtetet e Bashkuara me 353 milionë dhe fill pas tij Brazili me 160 milione.

Në listën e vendeve me numrin më të lartë të vaksinimeve, renditet Japonia, Gjermania, Britania, Turqia, Franca Indonezia, Meksika, Italia, Rusia dhe Kanadaja me 51 milionë doza.

Radio Travel.al

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist