Cilat jane vendet me te ndotura ne shtepine tone?

Written by on 16/04/2018

Cilat jane vendet me te ndotura ne shtepine tone?
 
Gjate qendrimit ne shtepine tone ka rreth 7000 lloje te ndryshme bakteresh qe fluturojne rreth shtepise suaj, dhe e gjithe kjo gjendet ne pluhur. Sipas eksperteve disa artikuj shtepiak kane nevoje per nje fshirje te mire çdo dite, ndersa te tjere bejme mire t’i pastrojme nje here ne jave apo ne muaj. 1. Sfungjeri i eneve eshte nder gjerat me te pista qe zoteroni. Mikrobiologet thone se ju duhet ta zevendesoni ate nje here ne jave; 2. Fshijeni telefonin tuaj çdo dite; 3. Ne shpenzojme rreth 1 te treten e jetes sone duke u rrotulluar neper çarçafe dhe shkenca thote se nderrimi i tyre çdo jave eshte me e mira; 4. Tualeti ka nje reputacion tmerresisht te keq por mikrobiologet thone se wc-ja eshte nje nga vendet me te pastra ne shtepine tuaj; 5. Peshqiret shpesh nuk thahen plotesisht perpara se ne t’i perdorim perseri, gje e cila i ben ato nje vend te persosur per rritjen e baktereve, lajini ato nje here ne tre perdorime; 6.Kur behet fjale per mikrobet, lavamani eshte vendi i dyte me i piset i shtepise suaj. Dezinfektojeni nje apo 2 here ne jave.; 7. Pastroni tastieren e kompjuterit tuaj nje here ne disa dite, eshte vend edhe me i piset se tualeti juaj. E se fundmi merrni pluhurat, fshini dhe lani dhe dyshemene tuaj te pakten 1 apo 2 here ne jave.
 
 

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist