Cikloni “Ksenofon” alarmon Greqine, erera te forta dhe dallge 10 balle ne ishujt e Jonit.

Written by on 28/09/2018

 

Moti i keq alarmon Greqine. Cikloni mesdhetar i ashtuquajtur “Ksenofon” ka prekur vendin. Ai shoqerohet me erera te fuqishme e dallge deri ne 10 balle duke shkaktuar probleme sidomos ne transportin detar. Ne shume porte te Greqise eshte ndaluar lundrimi. Vetem ne Prefekturen e Atikes jane regjistruar qindra peme te thyera e te shkulura nga fuqia e eres, ndersa organet vendore urdheruan sot qe te gjitha shkollat e kesaj prefekture te qendrojne te mbyllura. Shkollat do te jene te mbyllura edhe ne ishujt e Jonit, Zakinthos dhe Cefaloni. Sipas parashikimeve te meteorologeve greke, cikloni ka shume mundesi te preke oret ne vijim nje pjese te mire te ishujve te Greqise jugore, midis tyre edhe Kreten, e me pas pritet qe ai te ngjitet ne Peloponez.

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist