Travel news

Page: 6

Shumë politikanë në Itali po i bëjnë thirrje qeverisë kombëtare që të vendosë kufizime ndaj personave që refuzojnë të bëjnë vaksinën, për të shmangur masën e izolimit dimrin e ardhshëm. Sipas tyre, italianët nuk duhet të frenohen nga 10% e personave që nuk e kuptojnë rëndësinë e vaksinimit dhe duan t’iu imponojnë rregullat e tyre […]

Në Paris ka filluar të ndihet atmosfera e festave të fundvitit. Kulla ikonike Eiffel është veshur me ndriçimin festiv, që tashmë është shtrirë në të gjithë pemët përgjatë rrugëve dhe bulevardeve qëndrore të kryeqytetit francez. Pemët e mëdha e të dekoruara të Krishtlindjes po instalohen në të gjitha qendrat tregtare dhe sheshet kryesore. Sipas të dhënave, […]

Punimet për segmentin Palasë-Dhërmi vijojnë me ritme intensive. Deri më tani siç informon Autoriteti Rrugor Shqiptar, janë kryer 39.5 % e punimeve. Rruga Palasë-Dhërmi, 4.5 km e gjatë është një aks i rëndësishëm që lehtëson lëvizjen e automjeteve përgjatë bregdetit të jugut. Në total ndërtimi i rrugës do të kushtojë 16 milionë dollarë dhe pritet […]

Duke nisur nga e hëna asnjë qytetar i pavaksinuar në Greqi nuk do mund të hyjë në ambiente të mbyllura shërbimesh përjashto hotelerinë. Nuk do pranohet as testi negativ. Certifikata e vaksinimit për moshat mbi 60 vjeç përfundon pas 7 muajve dhe pastaj duhet të marrin dozën përforcuese. Për të parë nëse rregullat respektohen, do […]

Sipas të dhënave nga zyra europiane e azilantëve, aplikimet për azil në muajin gusht nga shqiptarët  arritën në mbi 1400. Kjo shënon një rritje prej 46% në krahasim me korrikun dhe më shumë se dyfishi në raport me muajin qershor. Shqiptarët mbajnë rekord për numrin e aplikimeve në gusht, duke rezultuar gati katër herë më […]

Rreth 5.8 milionë turistë të huaj kanë vizituar Stambollin në nëntë muajt e parë të vitit, ndërsa vetëm në shtator numri i vizitorëve u rrit me më shumë se 100% në bazë vjetore. Sipas të dhënave, iranianët kryesojnë listën e vizitorëve të huaj. Në shtator, Stambolli priti rreth 106.000 turistë iranianë, të ndjekur nga shtetasit […]

Turizmi hungarez  mund të rimëkëmbet nga kriza e COVID deri në pranverën e vitit 2022. Ndërsa rajonet rurale përfitojnë nga turizmi vendas, kryeqyteti i Budapestit vazhdon të mirëpresë një numër të lartë vizitorësh në hotelet e saj më të mira. Turizmit të Budapestit i është dhënë një shtysë kryesisht nga Kampionati Evropian i Futbollit. Rezulton […]

Rajoni i Maqedonisë Qendrore këtë muaj do të mbajë konferenca dhe takime për profesionistët e turizmit në tre qytete evropiane – Milano, Paris dhe Berlin  në përpjekje për të promovuar destinacionet e zonës dhe ofertat turistike. Maqedonia Qendrore synon të rifutet në tregun e huaj të turizmit si një destinacion i sigurt që mund të […]

Frymëzuar nga fushata e saj e fundit që fokusohet në turizmin e aventurës, Sllovenia pritet të shohë rritjen e turizmit në 5.7 milionë mbërritje deri në vitin 2024, një rritje prej 22% krahasuar me nivelet para pandemisë, sipas GlobalData. Kompania kryesore e të dhënave dhe analitikës vëren se ‘aventura dhe sporti’ është lloji i pestë […]

Ndërsa pandemia e koronavirusit ka dëmtuar turizmin, Koloseu mbetet një nga monumentet më të vizituara të Italisë. Bëhet fjalë për amfiteatrin më të madh në Perandorinë Romake, i famshëm për organizimin e luftimeve gladiatorësh dhe spektakleve të tjera publike përpara turmave të mëdha. Monumenti tërhoqi rreth 7.6 milionë vizitorë në vitin 2019. Aktualisht numri është […]


Current track

Title

Artist

Background