Travel news

Page: 5

Është shitur për 43.2 milionë dollarë, një kopje e rrallë e Kushtetutës amerikane. Dokumenti i blerë është vetëm një prej 11 kopjeve të Kushtetutës së nënshkruar më 17 shtator 1787, në Sallën e Pavarësisë nga themeluesit e Amerikës. Ky konsiderohet një çmim i lartë për një dokument historik, ndërkohë që identiteti i blerësit nuk është […]

Pas Austrisë, edhe Bavaria ka vendosur karantinë të përgjithshme në prag të muajit të festave të fundvitit për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus. Baret dhe klubet do të mbyllen, ndërsa tregjet do të qëndrojnë hapur për Krishtlindje. Përgjatë kësaj kohe do të qëndrojnë hapur kopshtet, shkollat, dyqanet e shitjes me pakicë dhe qendrat […]

Nga e hëna e javës së ardhshme  Austria do të ketë një mbyllje totale për shkak të rritjes së madhe të rasteve të reja me koronavirus. I gjithë vendi do të futet në një karantinë totale për 10 ditë, për shkak të numrit shumë të lartë të infektimeve ditore. Afërsisht 66% e popullsisë së Austrisë […]

Krishtlindjet janë normalisht sezoni i pikut për turizmin në Betlehem, vendlindjen tradicionale të Jezusit. Në periudhën para pandemisë, mijëra pelegrinë dhe turistë nga e gjithë bota festonin në Kishën e Lindjes së Krishtit dhe sheshin ngjitur me Manger. Izraeli rihapi kufijtë e tij për turistët e vaksinuar në fillim të këtij muaji, por relativisht pak […]

Sipas rregullave të reja, skuterët elektrikë të marrë me qira do të detyrohen të ngadalësojnë shpejtësinë në shumë zona të Parisit. Në 700 zona në kryeqytetin francez, duke përfshirë edhe  atraksionet kryesore turistike si Kulla Eifel dhe muzeu i Luvrit, shpejtësia e skuterit me qira tani është kufizuar në 10 kilometra në orë. Po ashtu […]

Mynihu është bërë qyteti i parë i madh gjerman që ka anuluar tregun e ardhshëm të Krishtlindjeve, i cili zakonisht tërheq rreth tre milionë vizitorë, duke fajësuar rigjallërimin “dramatik” të koronavirusit. Kryebashkiaku i Mynihut Dieter Reiter e quajti atë “lajm të hidhur” për banorët dhe pronarët e tezgave të qytetit, por tha se do të […]

20 muaj pas mbylljes së kufijve Filipinet së shpejti do të mirëpresin turistët e huaj. Qeveria atje ka bërë të ditur se vendi po përgatitet për një rihapje të pjesshme për udhëtarët e vaksinuar. Task-forca e qeverisë për Covid-19 ka “aprovuar në parim” kërkesën e departamentit të turizmit për të lejuar hyrjen e udhëtarëve të […]

Kur bëhet fjalë për testimin, një numër i madh vendesh u japin udhëtarëve mundësinë për të zgjedhur midis një testi PCR ose të shpejtë të antigjenit. Meqenëse testet e shpejta të antigjenit janë më të përshtatshme dhe me kosto nga 15 deri në 50 euro shumica e udhëtarëve preferojnë t’i nënshtrohen këtij lloji testimi. Belgjika […]

Mediat britanike kanë raportuar se shtetasit e Mbretërisë së Bashkuar do të duhet të paguajnë një “tarifë të lartë” për të hyrë në Evropë sa herë që udhëtojnë në bllok. Duke filluar nga mesi i vitit 2022, britanikët duhet të paguajnë një tarifë prej 7 eurosh, sa herë duan të vizitojnë një shtet të Bashkimit […]

Drejtuesit e makinave që humbin të gjitha pikët e lejes së drejtimit si pasojë e shkeljeve, do të fillojnë nga e para autoshkollën. Kështu bëri të ditur Drejtori i Transportit Rrugor të Shqipërisë, Blendi Gonxhe. Sa i takon qytetarëve që u ka skaduar patenta prej më shumë se tre vitesh dhe nuk e kanë rinovuar, […]


Current track

Title

Artist

Background