Travel news

Page: 4

Agjensitë turistike të Turqisë kanë nisur një fushatë rezervimesh të hershme “me çmime tërheqëse dhe të përballueshme” për sezonin turistik 2022. Njoftimi erdhi në një kongres turistik të organizuar nga Shoqata e Agjencive Turke të Udhëtimit. Mësohet se fushata do të jetë e vlefshme për një gamë të gjerë formash turistike dhe jo vetëm për […]

Xhamajka ka filluar të relaksojë më shumë rregullat e udhëtimit të lidhura me pandeminë duke hequr karantinën për vizitorët e vaksinuar. Xhamajka ishte një nga destinacionet e para të Karaibeve që mirëpriti turistët vitin e kaluar, por e bëri këtë duke i kufizuar ata në zona të caktuara. Sot kjo gjë ka ndryshuar pasi ishulli […]

Dekorimet e Krishtlindjeve shkëlqejnë kundër arkitekturës simpatike të qytetit të vjetër të Bazelit, duke e transformuar qytetin në Rhine në tregun më të madh të Krishtlindjeve në Zvicër. Tregjet do të hapen më 25 nëntor dhe do të mbyllen më 23 dhjetor. Vizitorët mbi moshën 16 vjeç duhet të paraqesin një certifikatë të vlefshme vaksinimi […]

Autoritetet austriake kanë njoftuar se vendi po kryen më shumë se 10.000 kontrolle në javë pasi 500 certifikata false COVID-19 janë zbuluar që nga marsi. Certifikatat ose dokumente të tjera ekuivalente kontrollohen fillimisht në të dhënat që ato përfshijnë dhe më pas krahasohen me informacionin që disponohet në kartën e identifikimit, duke përfshirë edhe foton […]

Edhe këtë vit pjesa më e madhe e shqiptarëve kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë vendit, me një kërkesë që rritet çdo vit, pavarësisht pandemisë. Çmimet e leverdishme, ofertat dhe rritja e vaksinimit të popullatës i japin mundësi që të udhëtojnë në destinacione që lejohen udhëtimet për arsye turistike. Rezervimet më të shumta […]

Pilula anti-COVID e prodhuar nga kompania amerikane Merck, ka marrë dritën jeshile të aprovimit. Agjencia Evropiane e Barnave sqaron se kjo pilulë duhet të jepet brenda pesë ditëve nga simptomat e para për të shmangur përkeqësimin. Po ashtu bëhet e ditur se pilula duhet të merret dy herë në ditë për pesë ditë me radhë, […]

Ndryshe nga sa mendohej, fjala e vitit 2021 sipas Universitetit të Cambridge është ‘këmbëngulje’. Kjo si pasojë e interesit global që është treguar për misionin kryesor të NASA-s në planetin Mars. Rezulton se kjo fjalë është kërkuar 243.000 herë gjatë vitit 2021, nga njerëz në të gjithë botën. Duke pasur parasysh se lufta me Covid-19 […]

Vitet e fundit Maja e Murgës është kthyer në një destinacion të preferuar turistik. Të dhënat tregojnë se plot 7000 turistë e kanë vizituar këtë vend në Pukë. Ajo çka i tërheq vizitorët vendas dhe të huaj janë natyra e thepisur, mali, aventura dhe mundësia e të bërit alpinizëm. Kohët e fundit, interesi për të […]

Sipas një sondazhi të kryer të kryer nga YouGov-Cambridge, shumica e të anketuarve nga më shumë se 26 vende të botës, janë dakord me kushtin që për të hyrë në bare, restorante, palestra, shkolla dhe ambiente të tjera të mbyllura, duhet të kenë dokumentin e vaksinimit. Studimi thotë se pavarësisht presionit që qytetarët kanë ndjerë […]

Avioni me bateri i Rolls-Royce ka arritur një shpejtësi maksimale prej 387 milje në orë, gjë që mund ta bëjë atë më të shpejtin në botë. Kompania e prodhimit  duket se po bën hapa drejt procesit të elektrifikimit të industrisë së aviacionit. “Të arrish rekordin e shpejtësisë botërore është fantastike”, u shpreh shefi ekzekutiv i Rolls-Royce. […]


Current track

Title

Artist

Background