Travel news

Page: 3

Akeologia e peizazhit zanor Mylene Pardoen, po riprodhon tingujt që u dëgjuan brenda dhe jashtë katedrales së Parisit nga ndërtimi I saj në shekullin e 13-të dhe deri në zjarrin e vitit 2019. Mylene, e shpiku vet profesionin  e saj pasi filloi të pyeste se përse muzetë shpesh e neglizhojnë përdorimin e tingullit në ekspozitat […]

Trafiku ajror për festën e Falenderimeve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pritet t’I afrohet niveleve të para pandemisë dhe parashikohet të jetë një periudhë e ngarkuar. Por sërish linjat ajrore amerikane kanë deklaruar se janë të përgatitura për atë që duket se do jetë periudha më intensive e pushimeve që nga fillimi I pandemisë. […]

Sipas parashikimeve të qeverisë australiane, rreth 200,000 studentë të huaj të vaksinuar dhe punëtorë të kualifikuar do të kthehen së shpejti në Australi, pa pasur nevojë të karantinohen. Kjo është masa e radhës që shënon lehtësimin e mëtejshëm të kufizimeve të vendit ndaj pandemisë, javën e ardhshme. Kryeministri Scott Morrison tha se që nga 1 […]

Duket se me rritjen e numrit të turistëve, dhe me lirshmërinë në udhëtime drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës, dhe bizneset kanë filluar të gjenerojnë më shumë të ardhura. Times Square, sheshi më I famshëm I New York, ka pësuar dëmet e saj sa I takon përiudhës së pandemisë. 9 nga 10 biznese në këtë […]

Duket se sezoni I festave nuk do t’I rikthehet normalitetit të plotë edhe këtë vit. Kjo për shkak të paqëndrueshmërisë së kurbës në rritje të infektimeve me Covid-19. Mirëpo, sërish disa shtete europiane po planifikojnë të rihapin stendat e tyre të tregjeve të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, edhe pse me masa të shtuara sigurie, […]

Duke nisur nga dita e sotme, Austria bëhet vendi I parë europian që hyn sërish në izolimin e katërt, që nga nisja e pandemisë. Niveli I vaksinimit në këtë shtet është I ulët ndërsa nivelet e të infektuarve vijojnë të rriten dhe për këtë arsye duke filluar nga shkurti I 2022, Viena do e bëjë […]

Duke nisur nga dita e sotme, kategorisë së kuqe në Republikën Ceke, do t’I shtohen dhe Gjermania, Danimarka, Lihtenshtajni, Islanda dhe Andorra. Autoritetet çeke kanë vendosur të forcojnë kufizimet e hyrjes për të gjithë ata udhëtarë që vijnë nga vendet e përmendura më sipër, pas një rritje të numrit të rasteve të infektimeve me Covid-19. […]

Pandemia e Covid-19 ka shkaktuar pasiguri në udhëtimet globale, duke përfshirë këtu edhe Gjermaninë, e cila ka mbajtur masa të rrepta kufizimesh. Gjermania ka filluar të lejojë hyrjen e udhëtarëve nga disa vende që nga korriku I 2020, por megjithatë për momentin nuk është e mundur të hysh në territorin e këtij të fundit për […]

Në kantierin Qukës-Qafë Plloçë, vijojnë punimet për ndërtimin e këtij aksi rrugor, që shkurton distancën dhe kohën e udhëtimit drejt juglindjes së vendit por njëkohësisht rrit edhe sigurinë rrugore. Kryeministri, Edi Rama ka zbuluar disa pamje nga ky aks, I cili pritet të na njohë me një tjetër pjesë të Shqipërisë magjepsëse sa I takon […]

Me një rritje aktuale të rasteve me Covid-19 dhe tendencës në rritje të shifrave përgjatë dimrit por edhe me Krishtlindjet në prag, duket se Italia ka vendosur të marrë disa masa përforcuese ndaj mbrojtjes së virusit. Qeveria italiane po përgatitet të nisë të ashtuquajturëm ‘’Super Green Pass’’, në mënyrë që të mbrojë më mirë të […]


Current track

Title

Artist

Background