Teknologji

“Toyota” ka fituar çmimin prestigjoz si “Makina e Vitit” për Europën, falë modelit të gjeneratës së katërt të Toyota Yaris. Kjo është hera e dytë që Yaris arrin të fitojë këtë çmim, pas asaj të vitit 2000. Shfaqja ndërkombëtare e automjeteve në Gjenevë tërheq çdo vit mbi 500 mijë vizitorë dhe sipas organizatorëve ka një […]

Pavarësisht ndikimit të pandemisë së koronavirusit në industrinë e linjave ajrore, Air France po ecën përpara me integrimin e Airbus A220 në flotën e saj. Avioni i parë i teknologjisë moderne dhe strandardeve akoma më të larta, pritet të mbërrijë në shtator të 2021. Përfitimet kryesore të Airbus A220 janë zhurma tepër e zvogëluar dhe […]

Gjigandi automobilistik francez “Renault” ka deklaruar një humbje prej 8 miliard eurosh në vitin 2020.  Krahasuar me një vit më parë, shitjet kanë rënë me 21.3%.  Për t’u përballur me këtë rënie të paparashikuar të shitjeve, Renault do të ulë kostot e prodhimit dhe marketingut. Në Evropë, shitjet e të gjithë makinave kanë rënë me […]

Një numër i madh i hulumtimeve sugjerojnë se mediat sociale po kontribuojnë në problemet e shëndetit mendor si ankthi, depresioni, privimi nga gjumi dhe problemet e imazhit të trupit tek të rinjtë, që janë përdoruesit më të mëdhenj të mediave sociale. Instagram, që tani ka 700 milionë përdorues globalisht, duket se është rrjeti social që […]

Ekspertët në Zelandën e Re kanë realizuar një skaner me rreze-X që arrin të japë imazhe nga brendësia e trupit të njeriut në të tria dimensionet, dhe me ngjyra.Kjo mënyrë do t’i mundësonte mjekët të bënin diagnostikime shumë më të qarta të kancerit e të smundjeve të tjera, duke pakësuar nivelin e ndërhyrjes në trup […]

Rikthehet Nokia 105, celulari bazik, por super rezistent dhe jetëgjatë: shumëkombëshja finlandeze prezantoi dy modele të reja për këdo që kërkon një telefon me funksione themelore, autonomi të zgjeruar, rezistencë dhe konektivitet. Në treg, ky model do të jetë në fillim të shtatorit në ngjyrat blu, rozë e të zezë. Nokia 220 4G mbështet telefonatat […]

    Gjiganti i teknologjik Apple, së fundmi ka listuar kodin telefonik +383 të Kosovës.Tashmë përdoruesit e iPhone mund t’i regjistrojnë numrat e miqve me kodin e ri të vendit. Kosovës iu kishte ndarë kodi telefonik nga Unioni Ndërkombëtar i Telekomunikimeve në dhjetor të vitit 2016. Ky kod ishte rezultat i bisedimeve në Bruksel, ndërmjet […]

Kompania Microsoft do të investojë për inteligjencën artificiale të Elton Musk. Gjiganti i Redmond do të investojë një miliard dollarë tek OpenAI, (kompani e themeluar nga Musk dhe miliarderë të tjerë të Silicon Valley) për zhvillimin e inteligjencës artificiale, e aftë për t’u marrë me probleme shumë më komplekse sesa ato që janë në gjendje […]

Varësia e të rinjve ndaj ekraneve dhe internetit është në fokus të një projektligji në Itali që synon të luftojë përdorimin abuziv, deri patologjik, si kompjuterat dhe smartfonët. Ky projektligj ka për qëllim parandalimin dhe kujdesin që duhet treguar ndaj nomofobisë (akronim nga anglishtja “no mobile phone phobia”), e thënë më konkretisht frika për t’u […]

    Degëzimi çek i kompanisë telefonike kineze, “Huawei” ka grumbulluar në mënyrë të fshehtë të dhëna delikate të klientëve të saj, funksionarë dhe sipërmarrës me të cilët zhvillon negociata tregtare, theksoi sot radioja publike çeke “Radiozurnal”.Sipas radios që i bazon këto informacione në dëshmitë e dy ish-përgjegjësve të degëzimit të kompanisë kineze, Huawei i […]


Current track

Title

Artist