Cape Town planifikon te furnizohet me uje nga ajsberget!

Written by on 02/05/2018

Nje qytet i Afrikes se Jugut ka kaluar tre vjet ne thatesire duke regjistruar reshje shume te pakta shiu, ndersa tanime shumica e rubineteve te banoreve do te thahen, duke paralajmeruar ate qe quhet “Dita Zero”. Cape Town, eshte qyteti i pare i madh ne bote qe regjistron kete dite. Qeveria e qytetit gjate muajve te fundit u ka bere thirrje qytetareve te saj qe te zvogelojne ne menyre drastike konsumin e ujit, duke bere dushe te shkurtra dhe duke riperdorur ujin ne tualetet dhe kopshtet e tyre. Nje ekspert madje planifikon te terheqe ajsberget nga Antarktida, duke i sjell ato neper oqean drejt Afrikes se Jugut. Autoritetet pretendojne se po punojne, por vendi po kalon nje krize te pashembullt te ujit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist