Britania lidh marreveshje per “qiellin e hapur” pas Brexit me disa vende, pjese edhe Shqiperia!

Written by on 29/11/2018

Britania e Madhe dhe SHBA kane rene dakord per marreveshjen e ‘qiellit te hapur’ per fluturimet pas Brexit, qe do te thote se linjat ajrore do te vazhdojne te veprojne po njelloj midis dy vendeve.Marreveshja vjen pasi shume linja ajrore amerikane kishin paralajmeruar se fluturimet mund te ndalohehsin nese nuk arrihej marreveshja pas Brexit me Mbreterine e Bashkuar.Sipas CNN, Mbreteria e Bashkuar gjithashtu ka siguruar marreveshjet e sherbimit ajror me Shqiperine, Gjeorgjine, Islanden, Izraelin, Kosoven, Malin e Zi, Marokun dhe Zvicren.Marreveshja me SHBA eshte nje nga nente marreveshjet dypaleshe te sherbimeve ajrore te siguruara nga Britania e Madhe, ndersa, vijojne diskutimet me qeverine kandeze, qe sipas Departamentit te Transportit, jane ne nje faze te perparuar.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist