BE miraton ligjin/Ndalon hyrjen e pjatave dhe gotave plastike

Written by on 05/07/2021

Komisioni Evropian njofton se në tregun e BE-së nuk do të mund të hyjnë më produktet plastike të tilla si pjata, pirunë, thika, gota, pastrues për veshët dhe pipeta të cilat përdoren dhe hidhen.

Sipas KE-së, 80 për qind e ndotjeve në detërat e botës e përbëjnë produktet plastike dhe ligji i si synon pikërisht të reduktojë përdorimin e përdorimin e produkteve plastike njëpërdorimëshe./radiotravel.al 


Current track

Title

Artist

Background