Balta per kete vend eshte me e shtrenjte se cdo gje.

Written by on 18/04/2018

Balta per kete vend eshte me e shtrenjte se cdo gje.

Nje ishull i vogel eshte zbuluar ne Oqeanin Paqesor dhe mund te beje nje ndryshim te madh ekonomik per Japonine. Ky ishull eshte i perbere nga 16 milione ton balte, e cila eshte e mbushur me minerale te rralla te Tokes. Keto minerale permbaljen element qe perdoren ne pajisje te teknologjise se larte si smartphone, sisteme raketash, pajisje radare dhe automjete hibride. Nje prej metaleve te zbuluara mund te perdoret per te bere lentet e kamerave dhe ekranet e celulareve qe bejne fotografi me cilesi te larte. Kjo pjese balte e pasur me minerale eshte prane ishullit Minamitori, nje ishull i vogel 1.200 kilometra larg brigjeve te Japonise. 16 milione tonet e baltes vleresohet se permbajne 780 vite furnizim me itrium, 620 vite me europium, 420 vite me

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist