Author: rt

Page: 3

I ftuar mëngjesin e sotën në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte Arsen Hoxha, ish gazetari i cili jeton dhe punon në Shtetet e Bashkuara të Amerikës prej disa vitesh. Ai është një ish spiker i njohur në Shqipëri që në kërkim të një jete më të mirë, vendosi të largohej […]

E ftuar mëngjesin e sotëm në “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte dhe Borana Korça, vajza me origjinë nga Pogradeci që jeton dhe punon aktualisht prej 6 vitesh në Aviacionin e Riyadit. Ajo ka një eksperiencë 10 vjeçare  në aviacion, 4 prej të cilave si stjuardesë dhe në zyrën e planifikimit të […]

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte i ftuar Alban Bicaku, kapiteni i avionit që prej vitesh fluturon mbi qiellin e Arabisë Saudite. Ai ka lindur në Strugë, ndërsa është transferuar me familjen në Suedi që në moshën 3 vjeçare. Në vitin 2002, kur ishte vetëm […]

Izraeli dhe Greqia kanë nënshkruar dje marrëveshjen e cila lejon turistët e vaksinuar të udhëtojnë lirshëm midis dy vendeve. Sipas marrëveshjes, udhëtarët që marrin vaksinën do të lejohen të udhëtojnë midis dy vendeve pa u futur në karantinë dhe nuk do të përballen me kufizime të tjera. Duke vënë në dukje se bashkëpunimi midis Izraelit […]

Aeroporti i Kukësit është në fazën e certifikimit dhe fluturimet do të nisin në muajin prill. Ka qenë ky premtimi i Ministres Belinda Balluku, sipas së cilës në pranverë kompania shqiptare “Air Albania” do të presë pasagjerët e parë. Përveç shpenzimeve për shpronësimin e tokave, i gjithë financimi i aeroportit të Kukësit është dhuratë nga […]

Greqia do të zgjasë kufizimin për fluturimet ndërkombëtare dhe të brendshme, si pjesë e masave për frenimin e pandemisë COVID-19.  Autoriteti Civil Grek ka njoftuar se fluturimet e brendshme do të shtyhen deri më 15 shkurt, ndërsa fluturimet ndërkombëtare do të zgjaten deri më 22 shkurt. Shtetasit e të gjithë vendeve të treta, përveç qytetarëve […]

Aeroporti Ndërkombëtar Nënë Tereza, këtë të martë ka konfirmuar vetëm 5 fluturime. Disa nga destinacionet kryesore janë Stambolli, Frankfurti, Dortmund dhe Milano. Në kuadër të kufizimeve prej Covid-19, lejohen të udhëtojnë vetëm rezidentët dhe nënshtetasit e Bashkimit Evropian dhe qytetarët që plotësojnë kushtet e udhëtimit sipas vendeve pritëse.

Ministri i Turizmit Blendi Klosi ka njoftuar se janë hapur procedurat për shpalljen e operatorëve të certifikuar të turizmit detar. Ai bëri të ditur se operatorët do të jenë të licensuar dhe të mbrojtur nga ligji në aktivitetet e tyre. Ndër të tjerash ministri bëri të ditur edhe një prej risive në paketën ligjore përsa […]

Normalisht në këtë kohë të vitit, qindra miliona kinezë do të mbushnin trenat dhe aeroplanët për të udhëtuar drejt shtëpive për të festuar Vitin e Ri Hënor me familjen e tyre. Por këtë vit, migrimi më i madh njerëzor në Tokë është lënë në pritje, pas thirrjes së qeverisë kineze për të shmangur udhëtimet “jo […]

Tanimë edhe Shqipëria do të ofrojë pasaportën e vaksinimit. Të gjithë personat që janë vaksinuar kundër COVID mund të aplikojnë në portalin e-Albania. Shërbimi elektronik “Pasaportë vaksinimi Covid-19” ju mundëson të gjithë qytetarëve që kanë kryer dy dozat e vaksinimit të gjenerojnë online pasaportën e vaksinimit me kodin unik. Ky shërbim është pa pagesë dhe […]


Current track

Title

Artist

Background