Author: rt

Page: 2

Autoritetet Norvegjeze kanë dhënë këshilla kundër udhëtimeve globale për qytetarët e saj, me vlerësimin se në javët e fundit situata jashtë vendit për sa i përket pandemisë është përkeqësuar. Autoritetet Norvegjeze këshillojnë qytetarët që të mos udhëtojnë veçanërisht në vendet e BE-së dhe Zonës Shengen. Ministria e Punëve të Jashtme në Norvegji shprehet kundër të […]

Qeveria në Australi këtë muaj do të rishikojë mbylljet kombëtare të kufijve të cilat kanë bllokuar udhëtimet jashtë shtetit për pothuajse të gjithë australianët. Masat e rrepta të kontrollit të kufirit të vendosura aktualisht, skadojnë në mes të marsit dhe janë për rivlerësim. Rishikimi i masave drejtohet nga Komiteti Australian i Mbrojtjes Kryesore të Shëndetit. […]

Sekretari skocez i transportit, Michael Matheson, ka konfirmuar se të gjithë turistëve në vend do t’u kërkohet të qëndrojnë në një hotel të caktuar për dhjetë ditë pas mbërritjes nga e hëna. Gjashtë hotele pranë aeroporteve të Aberdeen, Edinburg dhe Glasgow me një kapacitet të kombinuar prej 1.300 dhomash do të përdoren për të zbatuar […]

Aeroporti i Londrës “Heathrow “i ka kërkuar qeverisë të mendojë një mënyrë për të dalë nga bllokimi kombëtar ndërsa numrat e pasagjerëve në aeroport vazhdojnë të shkojnë drejt zeros. Volumet e pasagjerëve ishin nën 89 përqind në janar ndërsa bllokimi kombëtar, ndalimet e udhëtimit, karantina  dhe testimi i detyrueshëm i ndaloi njerëzit të udhëtonin. Shefi […]

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer ka deklaruar se vendi do të mbyllë kufijtë me Republikën Çeke dhe rajonin austriak Tirol. Ky vendim vjen pasi të dyja këto vende regjistrojnë një numër të lartë rastesh me variantet e reja e koronavirusit. Ndër të tjerash Gjermania ka kufizuar edhe lëvizjet me Britaninë, Afrikën e Jugut, Brazilin […]

Amsterdami ka dalë në vend të parë si qendra më e madhe tregtare e Evropës. Ajo ka lënë pas Britaninë e madhe, ku sipas të dhënave gjatë muajit janar, tregtia ra me 8.6 miliardë euro, për shkak të Brexit. Sipas shifrave nga Global Markets, një mesatare prej 9.2 miliardë eurosh u tregtuan në Amsterdam gjatë […]

Këtë të premte Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës ka konfirmuar 19 fluturime. Ndër destinacionet kryesore vazhdojnë të jenë Stambolli, Venecia, Frankfurti,Bolonja,Stambolli,Milano, Bergamo dhe Beogradi. Përpara çdo udhëtimi pasagjerët duhet të kontaktojnë shtetet pritëse për rregullat e karantinës pasi këto të fundit janë në ndryshim të vazhdueshëm. Vendosja e maskës dhe respektimi i protokolleve të higjienës, vazhdon […]

“Etihad Airways” pretendon të jetë linja e parë ajrore në botë që ka vaksinuar të gjithë pilotët dhe ekuipazhin e kabinës kundër Covid-19. Sipas shefit të ekzekutivit Tony Douglas, vaksinimi i stafit u bë jo vetëm për të ndihmuar në luftimin e Covid-19, por edhe për t’i bërë udhëtarët të ndihen të sigurt kur fluturojnë […]

Kanadaja ka vendosur masa të reja Covid-19 në lidhje me udhëtimet ajrore. Çdo udhëtar që mbërrin në Kanada përpos testimit ka të detyrueshme një karantinë 3- ditore në një hotel të aprovuar me shpenzimet e tyre. Kjo do të ndihmojë në parandalimin e udhëtimeve ajrore si një burim i mundshëm i futjes dhe përhapjes së […]

Vende të ndryshme brenda Bashkimit Evropian ndajnë ide të ndryshme përsa i takon pasaportave të vaksinave. I konsideruar si një çelës për rifillimin e normalitetit dhe industrisë së turizmit në veçanti, Greqia, Italia dhe Spanja janë pro një ideje të tillë. Nga ana tjetër Franca dhe Gjermania janë shprehur skeptike ndaj pasaportave të vaksinave, pasi […]


Current track

Title

Artist