Australia me 500 milione$ per shpetimin e Barrieres se Madhe Koralore!

Written by on 07/05/2018

Australia me 500 milione$ per shpetimin e Barrieres se Madhe Koralore!

Australia premtoi 500 milione dollare per te restauruar dhe mbrojtur Barrieren e Madhe Koralore, nje xhevahir i trashegimise se njerezimit qe kercenohet nga ndryshimet klimatike. Shkembi qe shtrihet per rreth 348 000 kilometra katror pergjate brigjeve australiane dhe perben bashkesine me te madhe te koraleve ne bote, ka kaluar episode te renda zbardhjeje per shkak te rritjes se temperaturave te ujit. Keta shkembinj kercenohen gjithashtu nga aktiviteti industrial dhe bujqesor, si dhe nga nje lloji ylli deti, pushtues, qe ushqehet me korale. Investimi do te perdoret per te permiresuar cilesine e ujit, luftuar kunder grabitqareve dhe perforcuar masat restauruese ne kete destinacion.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist