AstraZeneca shkakton mpiksje të gjakut?!  Ja çfarë thonë studiuesit.

Written by on 13/08/2021

Sipas disa shkencëtarëve britanikë, një sindromë e mpiksjes së gjakut pas marrjes së dozës së parë të vaksinës AstraZeneca,është e mundur dhe tek grupmoshat e reja apo tek njerëzit e shëndetshëm. Edhe pse është një fenomën jashtëzakonisht I rrallë, të dhënat tregojnë se, tek ata persona që janë nën moshën 50 vjeç, mpiksjet e gjakut ndodhin në rreth një në 50,000 njerëz që kanë marrë vaksinën.

Studiuesit ekzaminuan simptomat, shenjat dhe rezultatet në 220 raste të konfirmuara dhe të mundshme të paraqitura në spitalet në Mbretërinë e Bashkuar midis 22 marsit dhe 6 qershorit.

Radio Travel.al


Current track

Title

Artist

Background