Armenia heq vizat per vizitoret shqiptare gjate sezonit

Written by on 28/06/2018

Armenia heq vizat per vizitoret shqiptare gjate sezonit

 

Qeveria e Armenise po planifikon levizjen e lire pa viza per shtetasit e Shqiperise, Turkemnistanit, Libanit dhe Kanadase duke nisur nga data 10 korrik 2018. Vendimi pritet te miratohet diten e sotme gjate mbledhjes se kabinetit qeveritar.Kjo do t’u mundesoje qytetareve shqiptare dhe vendeve te lartpermendura qe te vizitojne Armenine pa patur nevoje te aplikojne per vize per nje maksimum prej 180 ditesh brenda nje viti.Sipas qeverise armene, kjo do te ndikojne ne rritjen e turizmit, njohjen  e ndersjelle te vlerave historik-kulturore te vendeve si dhe rritjen e bashkepunimit dypalesh.Nderkohe, ne maj te ketij viti Kina po ashtu njoftoi heqjen e vizave per turistet nga 59 shtete te botes, ku nder to listohej edhe Shqiperia.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist