Arkeologët zbulojnë kokainën 1 mijë vjecare

Written by on 09/05/2019

 

 

Nje grup arkeologesh ne Ameriken e Jugut kane zbuluar nje “pako rituale” 1 mije vjecare, e cila përmban një numër substancash psikotrope, përfshirë kokainë dhe kërpudha magjike. Ekipi hulumtues po gjurmonin objektet e lashta në Bolivi, kur ata mbërritën tek një varr dhe gjetën disa sende, duke përfshirë një qese të mbushur me përbërjen e bimëve në pluhur dhe një tub i papërpunuar që përdoret për pirjen e duhanit. Ky është numri më i madh i substancave psikoaktive që gjenden ndonjëherë në një asamble arkeologjike nga Amerika e Jugut.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist