Alban Bicaku, kapiteni i Airbus 320 që jeton dhe punon në Riyad

Written by on 09/02/2021

I ftuar mëngjesin e sotëm në emisionin “Boeing 104.6” në Premium Channel dhe Radio Travel ishte i ftuar Alban Bicaku, kapiteni i avionit që prej vitesh fluturon mbi qiellin e Arabisë Saudite. Ai ka lindur në Strugë, ndërsa është transferuar me familjen në Suedi që në moshën 3 vjeçare. Në vitin 2002, kur ishte vetëm 17 vjeç, ai mundi të merrte liçensën e parë si pilot privat në Suedi. Albani është diplomuar në degën e “Aeronautical Enigneering”, ndërsa vazhdoi studimet në Oxford Aviation Academy për fluturime civile tek avionët e udhëtimeve. Prej vitit 2014 ai vazhdon karrierën në “FlyNas” që gjendet në Kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riyadin, ku mban pozicionin e kapitenit.


Current track

Title

Artist