Ajri i ndotur tej normave, Tajlanda mbyll 400 shkolla ne Bangkok

Written by on 01/02/2019

Ajri i ndotur tej normave, Tajlanda mbyll 400 shkolla ne Bangkok

 

Ndotja toksike ka perfshire kryeqytetin e Tajlandes, duke detyruar autoritetet qe te mbyllin me shume se 400 shkolla per pjesen tjeter te javes, per te mbrojtur efektet e demshme. Bangkoku po perjeton nje nga nivelet me te keqija te ndotjes se ajrit, te shkaktuara nga grimcat tejet te vogla te pluhurit te quajtura PM2.5.Ndotja nga trafiku, punimet ne ndertim, djegiet neper fusha dhe ndotja nga fabrikat shihet si shkaktaret qe kane shkaktuar ndotjen masive.Perpjekjet e autoriteteve per te pastruar ajrin deri tani kane deshtuar. Qeveria ka provuar te perdore dronet per te hedhur uje ne ajer, duke reduktuar trafikun, por kjo ka pasur pak ndikim. Autoritetet kane urdheruar ndalimin e djegies se fishekzjarreve per vitin e ri Lunar, qe pritet te festohet javen e ardhshme.Dhjetera njerez kane kerkuar ndihme mjekesore si pasoje e ndotjes, ku problematikat me te shumta shfaqen tek syte, hundet dhe mushkerite.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist