Airbus paralajmeron largimin nga Britania e Madhe!

Written by on 24/01/2019

Airbus paralajmeron largimin nga Britania e Madhe
Airbus deklaroi se mund te detyrohet qe te dale nga Mbreteria e Bashkuar ne rastin e Brexit pa marreveshje, duke goditur mbeshtetesit e Brexit qe supozojne se prodhuesi i avioneve do te qendroje. Komentet u bene ne nje video te pazakonte te publikuar nga kompania dhe perbejne mesazhin me te forte nga kreu i kompanise qe prej referendumit te 2016-es. Kjo shton presionet per Theresa May, qe ndodhet mes konservatoreve te partise se saj qe po perpiqen ta detyrojne qe te vonoje Brexit dhe euroskeptikeve qe kercenojne se do te hedhin poshte Qeverine. Airbus, kompania me seli ne Touluse, France, puneson ne menyre direkte 14 mije persona ne Mbreterine e Bashkuar dhe mbeshtet 110,000 te tjere. Kompania ka qendra te prodhimit ne Filton, jugperendim te Anglise dhe ne Uells. Koha per te arritur ne nje vendim per Brexit po mbaron. Nese Mbreteria e Bashkuar nuk bie dakord per nje marreveshje ne 9 javet e ardhshme, vendi do te dale nga Bashkimi Europian ne menyre te çrregullt.

airbus


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist