Airbus nen hetim per ryshfet, bien aksionet e kompanise!

Written by on 21/12/2018

Aksionet e Airbus rane pas lajmerimit se Departamenti i Drejtesise ne SHBA, ka nisur zyrtarisht nje hetim ndaj prodhuesit europian te avioneve, paralelisht me  hetime britanike dhe franceze per ryshfet. Aksionet e kompanise rane me 9.6%, qe eshte renia me e madhe ditore ne 2 vite e gjysme.E perditshmja franceze “Le Monde” tha se fundmi se kompania mund te perballet me nje gjobe disa miliardeshe nga hetimi. Airbus deklaroi se kompania po bashkepunon me autoritetet amerikane, duke u koordinuar edhe me hetuesit britanike dhe franceze.Gjiganti industrial me seli ne Toulouse, ka shmangur shume hetimet nga perdorimi i ndermjetesve per sigurimin e shitjes se avioneve. Kreu ekzekutiv, Tom Enders, lajmeroi se nuk do te kerkoje nje mandat tjeter per shkak te pasigurive. Hetuesit ne Britani dhe France kane hetuar ne biznesin e avioneve per pasagjere te Airbus per mundesine e ryshfeteve.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist