“Abnkronos”, analize mbi turizmin shqiptar!

Written by on 08/09/2018

 

Grupi mediatik italian “Abnkronos” ka publikuar se fundmi nje analize mbi ecurin e turizmit ne Shqiperi nisur dhe nga numri i larte i turisteve italiane qe po pushojne ne Shqiperi vit pas viti. Sipas specialisteve italiae mes destinacioneve te Europes Jugore, vendi i shqiponjave ka treguar nje potencial gjigant rritjeje ne sektorin e fluturimeve, por edhe persa i perket te huajve te pranishem ne te gjithe vendin. Fale statistikave te realizuara vetem ne muajin e janarit 2018, numri i te huajve ne vend ishte 232 mije persona nderkohe ne mediat italiane ne sugjerimet per pushime, Shqiperia ze vendin e pare. Natyra, cmimet dhe kultura jane cilesite qe terheqin me shume turistet ne Shqiperi nderkohe si destinacionet me te preferuara renditen vija bregdetare nga veriu ne jug, parku Divjake – Karavasta, Tirana, Berati, Gjirokastra dhe Permeti.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist