20 vjet nga premiera rikthehet “Titanic”, ja disa kuriozitete per xhirimet!

Written by on 09/10/2018

 

Kane kaluar 20 vite qe kur Leonardo DiCaprio dhe Kate Winslet preken publikun fale historise intensive te dashurise ne “Titanic”, nje nga filmat me te arrire ne historine e kinemase. Dhe per te festuar ditelindjen e rendesishme, kryevepra me regjisor James Cameron kthehet ne sallat e kinemase amerikane nga 8-10 tetor. Pas nje suksesi mbareboteror dhe 11 çmimeve Oscar, prapa filmit ende mund te fshihen disa anekdota pak te njohura. 1. Kate Winslet refuzoi te veshe kostumin per skenat e xhiruara ne uje, zgjedhja i kushtoi nje pneumoni. Filmi zgjat 2 ore e 40 minuta dhe eshte pikerisht koha qe iu desh Titanikut per t’u fundosur. Duart qe dizenjojne Rose jane te James Cameron, regjisor i filmit. Ne 2011 vizatimi u shit ne ankand per rreth 11 mije euro.Protagonistet e filmit duhet te ishin plotesisht imagjinare, ne te vertete u zbulua se J.Dawson kishte vdekur realisht ne Titanic. Gloria Stuart, qe interpreton Rose te moshuar kishte lindur kur anija u mbyt ne 1912. Interpretimi i kushtoi kandidaturen per çmimin Oscar si aktorja me e mire joprotagoniste. Fale zhytjeve ne uje Cameron ka kaluar me shume kohe ne Titanic sesa pasagjeret e vertete.

 


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *



Current track

Title

Artist