Viti i Ri Lunar, nis migrimi masiv ne Kine

Written by on 03/02/2019

Viti i Ri Lunar, nis migrimi masiv ne Kine
Migrimi me i madh njerezor i vitit filloi sot ne Kine, ku qindra milione banore po udhetojne drejt familjeve te tyre per Vitin e Ri Kinez, qe kete vit festohet me 5 shkurt. Autoritetet presin nje total prej 2,99 miliarde udhetime me makina, trena dhe avione pergjate 40 diteve qe shoqerojne kete feste. Ato presin nje rritje prej 8,3% te udhetimeve hekurudhore dhe 12% te atyre ajrore.Autoritetet presin edhe rreth 1,77 milione udhetime turistike ne dite gjate javes se ardhshme. Por, keto pushime do te jene edhe nje test i ekonomise kineze qe prej muajsh gjendet ne nje lufte tregtare me SHBA-ne.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist