Qyteti me i ftohte ne bote ju mirepret me -46 grade C!

Written by on 08/01/2019

Oimiakoni, nje vend ne Siberi eshte edhe qyteza me e ftohte ne bote. Ne kete vend, temperatura mesatare ne dimer eshte rreth -46 grade C dhe njihet si vendi me i ftohte ne bote. Rekordi i temperatures, -71 grade eshte regjistruar ne vitin 1924. Qyteza ka nje popullsi prej 500 banoresh dhe ata jane pershtatur me mjedisin prej kohesh. Ne Oimiakon nuk rritet asnje lloj bime, keshtu qe dieta e tyre perbehet pothuajse e gjitha nga mishi. Veç kesaj, ditet jane te erreta. Sikur te mos mjaftonte temperatura, banoret ne kete qytet kane vetem tre ore diell ne dimer dhe 21 ne vere.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist