Pas ngjarjes ne Gatwick, Britania i shpall “lufte” droneve!

Written by on 27/12/2018

Britania e Madhe i ka shpallur lufte droneve pas ngjarjeve ne aeroportin Gatwick ku qindra fluturime u anulluan javen e kaluar pasi disa drone te telekomanduar fluturuan mbi hapsiren e aeroportit. Ministri i Sigurise ne Britani ka shpendare ne te gjithe aeroportet britanike instruksione ne lidhje me perdorimin e ketyre mjeteve dhe masa te reja per ndalimin e tyre. Sic raportojne mediat britanike ne aeroportet vendase do te instalohen sisteme te posacme per pikasjen dhe ndalimin e droneve nderkohe qe dronet me peshe mbi 250 gram do te duhet te regjistrohen ne emer te perdoruesit brenda Autoritetit te Aviacionit Civil. Masat e reja perfshijne edhe ndalimin e perdorimit te droneve ne nje distance nga 1 ne 5 km nga aeroportet.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist