Mercedez Benz drejt makinave elektrike, investon 20 miliard euro!

Written by on 13/12/2018

Mercedes Benz ka vendosur te shpenzoje 20 miliarde euro per makina elektrike me bateri. 1 miliarde euro te tjera do te investohen ne tete fabrika baterish ne Gjermani, Kine, Tajlande dhe SHBA. Prodhuesi gjerman do qe ta ofroje makinen e pare hibride ne vitin 2022, dhe te kete arritur kapacitetin per te prodhuar perberesit baze deri ne 2030. Pak jave me pare, nje tjeter kompani gjermane, Volkswagen, njoftoi se do te bente investime te ngjashme, madje per te ofruar nje version te lire, ose Golf-in elektrik.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist