Kometa e Krishtlindjes “na pershendet” kete fundjave!

Written by on 15/12/2018

Qielli i nates do te gjallerohet kete fundjave, pasi nje komete e gjelber do te kaloje prane tokes, me ne sfond shiun e meteoreve geminid. Comet 46P/Wirtanen nisi te shndrije ne nentor, por ajo do t’i afrohet tokes ne distancen me te afert te dielen dhe do te jete e dukshme me sy te lire. Kometa do te jete me pak se 7 milione milje larg tokes, nje afersi kjo qe nuk do te perseritet te pakten per 20 vitet e ardhshme.E kjo eshte nje distance 30 here me e madhe se ajo mes henes dhe tokes. Kometa, do te jete me e shndritshme me 16 dhjetor, por edhe tani ajo mund te shihet ne qiellin e nates.Sipas eksperteve, jane te pakta ato kometa qe shkelqejne aq sa per t’u pare me sy te lire. Kometa e Krishtlindjes, siç eshte quajtur, shfaqet ne qiell nje here ne çdo pese vite, ndersa endet rreth diellit.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist