Kina josh me Festivalin e Akullit ne Harbin !

Written by on 07/01/2019

I vendosur ne provincen e Heilongjangut ne Kinen veriore, eshte hapur Festivali i Akullit ne Harbin , nje nga  festivalet me te medhenje te bores dhe akullit ne bote, qe perfshin nje mori instalacionesh spektakolare dhe aktivitete te panumerta. Festivali i pervitshem u hap nga 5 janari e vazhdon deri me 5 shkurt. Kete vit “Harbin Ice and Snow World” shtrihet ne mbi 600 mije metra katrore dhe perfshin qindra monumente. Ai eshte ndertuar me me shume se 110 mije metra kub akull dhe 120 mije metra kub bore. Festivali feston kete vit ditelindjen e tij te 35-te dhe konsiderohet si nje nga me kryesoret e dimrit, duke iu bashkuar Festivalit te bores Sapporo ne Japoni, karnavaleve te dimrit ne Quebeck te Kanadase dhe Festivalit te skive Holmenkollen ne Norvegji.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist