Keshilla per te perballuar me mire te ftohtin!

Written by on 07/01/2019

Ditet e ftohta te dimrit shoqerohen me temperatura te uleta, ku ne zona te ndryshme te vendit shoqerohet edhe me rreshje debore dhe ngrica. Instituti i Shendetit Publik ka dhene disa keshilla per te qendruar sa me te sigurt dhe te shendetshem, duke iu shmangur semundjeve te stines. Pergatisni shtepine tuaj per kushtet e dimrit duke izoluar ambjentet nga i ftohti dhe duke i ngrohur ato. Kontrolloni sistemet e ngrohjes. Kontrolloni dhe pastroni vendin e zjarrit dhe oxhaqet. Siguroni nje burim te sigurt alternativ te ngrohjes dhe lende alternative te ngrohjes ne dispozicion. Pergatisni makinen tuaj per mot te ftohte para se te mberrije dimri. Sa i perket emergjencave mbani ushqime rezerve, qe nuk kane nevoje per gatim ose ftohje.Mbani telefonin celular plotesisht te karikuar. Kur planifikoni te udhetoni,informohuni per kushtet e motit.  Dhe Mbroni familjen tuaj nga monoksidi i karbonit. Perdorni veshje te ngrohta, pulovra te trasha, xhupa rezistente ndaj eres dhe shiut, kapele, doreza, kepuce kunder ujit.

epaselect epa06361977 People walk under the snow in Burgos, northern Spain, 01 December 2017. An Artic mass of air caused heavy snowfalls in northern Spain and low temperatures in the country’s center. EPA-EFE/SANTI OTERO

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Current track

Title

Artist