Vietnami evakuon mijëra turistë nga një resort!

Written by on 01/08/2020

Shteti më i suksesshëm mbi pandeminë, Vietnami, ka regjistruar kete fundjave viktimen e parë te koronavirusit. Spitali në fjalë Da Nang ka qenë origjina e përhapjes së rreth 90 rasteve të reja javën e fundit, të cilat çuditërisht erdhën pas një periudhe 99-ditore me zero raste transmetimi brenda vendit. Zhvillimi vjen pasi autoritetet bënë evakuimin e 80,000 mijë shtetasve nga Da Nang, kryesisht turistë të brendshëm. Da Nang është një rezort i njohur bregdetar, por prej shtimit të rasteve atje u krye evakuimi dhe vendi është vendosur në izolim prej të martës. Vietnami është përshkruar si një histori suksesi madhor në lidhje me Covid-19, për numrin e vogël të rasteve të raportuara për popullsinë prej 95 milionë.


Current track

Title

Artist

Background