Turqi

  Flukset e udhetimeve ajrore me charter po pesojne rritje te ndjeshme nga viti duke dominuar tregun e fluturimeve nga Aeroporti Nene Tereza drejt destinacioneve te tjera. Sipas te dhenave zyrtare fluksi e levizjes se pasagjereve qe udhetuan me fluturime charter gjate muajit gusht ishte 81 mije, duke zoteruar rreth 21 per qind te tregut […]

  Trafiku ajror ne Europe u rrit me 5% gjate ketij muaji ne krahasim me vitin e kaluar. Te dhenat i beri te ditura Keshilli Nderkombetar i Aeroporteve qe theksoi se aeroportet turke dhane nje kontribut teper te madh ne kete rritje te trafikut te fluturime. Si Aeroporti me performancen me te mire u regjistrua […]

  Amazon filloi kete jave aktivitetin e shitjeve edhe ne Turqi, duke ofruar produkte ne 15 kategori per klientet anembane vendit. Shperndaresi me i madh i tregtise elektronike do te shese libra, pajisje elektronike, orendi te ndryshme dhe mallra per femije, duke perfshire keshtu gamen e mbi 1.000 bizneseve turke. Amazon tha se sherbimi i […]

  Turqia synon te terheqe 1.5 milion vizitore nepermjet turizmit shendetesor dhe nje milion vizitore te turizmit termik ne vit per t’u bere numri dy ne bote pas Malajzise ne sektorin e turizmit shendetesor deri ne vitin 2023. Kete gje e theksoi se fundmi  ministri i shendetesise ne Turqi. Sipas tij vendi do te behet […]

  Te ardhurat e turizmit ne Turqi arriten ne 8 miliarde e 227 milione dollare ne tremujorin e trete te ketij viti sipas Institutit te Statistikave ne kete vend. Sipas raportit ne fjale, 6 .6 miliard dollare nga totali i te ardhurave turistike gjate kesaj periudhe jane regjistruar prej shpenzimeve individuale, ndersa 1 .7 miliard […]

  Arkeologet kane zbuluar nje vule te vjeter 2.700 vjet te epokes se Mbreterise Urartu ne provincen turke Elazıg. Vula eshte gjetur ne Keshtjellen Harput, ku nje ekip arkeologesh jane duke kryer germime. Keshtjella eshte ndertuar ne shekullin e 8-te para eres sone gjate periudhes se Mbreterise Urartu, ndersa me pas ajo ka qene nen […]

  Numri i pasagjereve ne aeroportet turke ne gjysmen e pare te 2018-s ka arritur ne 34 milione. Sipas perfundimeve te publikuara se fundmi nga autoritetet e aviacionit ne Turqi numri i udhetareve per te njejten periudhe krahasuar me nje vit me pare shenoi rritje me 7.8%. Destinacionet me te preferuara te kesaj vere ne […]

  Numri i turisteve qe vizituan Turqine ne gjashtemujorin e pare te ketij viti u rrit me 15%. Ministria e Kultures dhe Turizmit raportoi se 15 milione persona vizituan Turqine ne kete periudhe. Vetem ne muajin qershor, Turqia u vizitua nga rreth 5 milione turiste, nje shifer rekord kjo me rritje prej 44% krahasuar me […]

  Renia e lires turke eshte shoqeruar edhe me nje rritje te madhe te numrit te turisteve angleze ne Turqi, sepse kjo do te thote ulje e çmimeve ne menyre drastike per ta.Rezervimet e turisteve angleze kane qene te shumta ne Marmaris dhe ne Antalia, cmimet e ushqimeve dhe pijeve tashme kane rene deri ne […]

  Numri i turisteve qe vizituan Turqine ne gjashtemujorin e pare te ketij viti u rrit me 14.5%. Ministria e Kultures dhe Turizmit raportoi se 18 milione persona vizituan Turqine ne kete periudhe. Vetem ne muajin qershor, Turqia u vizitua nga rreth 5 milione turiste, nje shifer rekord kjo me rritje prej 43% krahasuar me […]


Current track

Title

Artist

Background