turizem

  Ka nisur ne Rimini te Italise nje prej eventeve me te rendesishme turistike te rajonit te mesdheut sa i perket sektorit B2B , TTG Incontri. Me pjesmarrjen e qindra kompanive dhe bizneseve turistike nga e gjithe bota, perfshire dhe Shqiperia, eventi ka si synim kryesor prezantimin e produktit me te mire turistik italian ne […]

  Sektori i turizmit ka shenuar nje rritje te madhe qofte ne xhiron e regjistruar ne zonat turistike me 11 %, por edhe ne ate te punesimeve me 13 % krahasuar me sezonin e nje viti me pare. Keto jane rezultatet e deklaruara nga administrata tatimore ne permbyllje te zbatimit te planit sektorial ne kete […]

  Siguria dhe cmimet e mira kane qene karakteristikat kryesore mbi te cilat u mbeshtet sherbimi ndaj turisteve kete sezon veror ne Greqi. Per kete arsye ky destinacion u rendit nga Tripadvisor si nje nder 10 me te preferuarit per turistet europiane kete vit. Sipas autoriteteteve greke te turizmit kete vit rezervimet e parakoshme kane […]

  Numri i turisteve qe kane ardhur me rruge ajrore ne Antalya, qe eshte nje nga destinacionet me te preferuara te turizmit ne bote, ka arritur ne 11 milione, nje rritje me 28% me shume krahasuar me vitin e kaluar. Sipas te dhenave te Drejtorise se Kultures dhe Turizmit te rrethit te Antalyas, ne datat […]

  Ministria e Turizmit dhe Mjedisit synon krijimin e paketave te perbashketa turistike qe e vendosin Shqiperine ne vemendjen e tregjeve Europiane dhe atyre Aziatike. Turizem gjithevjetor dhe turizem si destinacion ne rajon, ky ishte qellimi i takimit te ministrit te Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi me 3 ministrat homologe te Sllovenise, Kroacise dhe Malit […]

  Sot shenohet Dita Boterore e Turizmit. Ne kete dite shtete te ndryshme te botes nen kujdesin e Organizates Boterore te Turizmit organizojne aktivitete ndergjegjesuese mbi rolin e rendesishem qe turizmi ka per te gjithe vendet ne aspektin social, kulturor, politik dhe ekonomik. Kete vit vendi prites i Dites Boterore te Turizmit eshte Budapesti ne […]

  Ne Kopenhagen, nje prej destinacioneve me te preferuara te ketij sezoni po vihet re nje rritje e ndjeshme e kapacitetit prites. Kryeqyteti danez brenda vitit 2020 do te kete nje rritje te numrit te dhomave me 40%. Vetem ne vitin 2019 jane parashikuar te jene aktive per pritjen e turisteve mbi 4500 dhoma te […]

  Londra synon te terheqe me shume vizitore nepermjet metrove ne vend. Sipas Visit Britain rreth 5 milione turiste te huaj vizitojne metrote londineze cdo vit si pjese e rendesishme simbolike e kryeqytetit britanik. Se fundmi Muzeu i Transporteve ne Londer ka njoftuar se nga muaji tetor e deri ne fund te ketij viti turistet […]

  Dubrovniku, i vleresuar gjeresisht si xhevahir i Adriatikut per dekada, sot po shnderrohet ne nje ‘makth’ nga adhuruesit e serialit ‘Game of Thrones.’ Ne kerkim te vendeve ku u zhvilluan xhirimet, me mijera turiste bllokojne çdo dite hyrjet ne qytetin me mure te lashta, nje vend i Trashegimise Boterore te UNESCO-s. Qyteti eshte nje […]

  Kete fundjave nje event interesant do te mbahet ne kalane e Krujes e me sakte tek qendra e pritjes se vizitoreve “Kruja Hospitality”. Ne nje lidhje te drejtperdrejte telefonike ne Radio Travel me Alborent Ramen nga kjo qender mesuam se sot ne mbremje do te kete nje koncert rock me pjesmarrje artiste te njohur […]


Current track

Title

Artist

Background