Travel news

Rritet numri i turisteve ne Mal te Zi! Ne Mal te Zi turistet po vijojne te shtohen me afrimin e sezonit turistik. Kete e kane konfirmuar autoritetet e sektorit turistik te vendit pas nje studimi ne lidhje me shifrat e prenotimeve te bera per muajit janar – mars ne kete destinacion. Sipas te dhenave numri […]

Valencia, qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet! Valencia eshte shpallur qyteti me i mire europian per t’u vizituar me femijet ne vitin 2018. Destinacioni turistik ne bregun lindor te Spanjes, eshte cilesuar ideal per femijet. Vleresimin e ka bere websitti i specializuar per udhetimet turistike per femije Bimboinviaggio. Sipas nja artikulli […]

Spanja dhe Greqia kryesojne rezervimet per kete sezon veror!   Spanja dhe Greqia duket se jane destinacionet qe do te mbizoterojne ne zgjedhjet e turisteve per kete vit. Nje raport i fundit i Thomas Cook tregon se ne Europe rezervimet me te shumta early booking kane shkuar per keto dy vende per shkak te bukurive […]

Italia perqendrohet tek turizmi detar me projekte te reja!   Italia vlereson turizmin detar duke u perqendruar ne investime te reja. Sipas kreut te Federturismo per te zhvilluar turizmin e lundrimit duhen forcuar dhe integruar rrjetet infrastrukturore ekziestuese ne vend duke krijuar lidhje te reja mes porteve dhe duke rritur cilesine e sherbimit. Vitin e […]

Turqia nder vendet me me shume “flamuj blu” ne plazhe! Turqia eshte renditur ne vend te dyte te listes se vendeve me numrin me te madh te plazheve te pajisur me flamurin blu pas Spanjes. Me flamurin blu ne Turqi jane certifikuar plot 436 plazhe. Fondacioni Nderkombetar per Edukimin Mjedisor, i ka dhene kete certifikate […]

Qyteti i Trier nderon Karl Marks ne 200 vjetorin e lindjes! 200 vjet pas lindjes se Karl Marks, qyteti i tij i lindjes, Trier ne Gjermani, po prodhon produkte homazh te tij me qellimin per t’i shitur. Keto mallra perfshijne kartemonedha zero euroshe me imazhin e Marksit, te cilat kushtojne 3 euro. Gjithashtu, magnete me […]

Turizmi i shendetit, italianet zgjedhin Shqiperine! Numri i italianeve qe po vizitojne vendin tone vitet e fundit ka ardhur gjithmone e ne rritje. Mediat pertej Adriatikut shkruajne se si shume qytetare italiane zgjedhin te vizitojne Shqiperine jo vetem per te shijuar disa dite pushime ne bregdet, mal apo edhe neper qytetet e njohura te vendit […]

Shqiperia mes 5 destinacioneve me te mira te kesaj vere   Shqiperia renditet nje prej 5 destinacioneve me te mira te kesaj vere per pushime. Studimi I fundit i bere nga rrjeti prestigjoz turistik LeitimObserver ka renditur vendin tone per shkak te natyres se mrekullueshme ne mesin e vendeve me te mira qe turistet mund […]

Shqiperia kete vit me nje performance me te mire mjedisore! Shqiperia ka perparuar me 19 vende ne Indeksin e Performances Mjedisore. Sipas nje artikulli te revistes Vogue, nuk mund te mohohet ndikimi pozitiv qe mund te kete udhetimi ne bote nga rritja e mirekuptimit kulturor mbi ruajtjen e natyres se virgjer. Sipas Indeksit te Performances […]

Destinacionet mesdhetare do te mbushen me turiste rus!   Rusia do te dergoje me shume turiste ne vendet mesdhetare kete vit. Me sa behet me dije nga autoritetet ruse te turizmit , me qindra mijra turiste ruse do te pushojne kete vere ne Qipro, Greqi, Turqi dhe vendet te tjera te Mesdheut. Numri i turisteve […]


Radio Travel

Radio Travel

Current track
TITLE
ARTIST

Background