transport

  Inagurohet sot fluturimi me i gjate ne bote, nje maratone prej gati 19 oresh midis Singaporit dhe Nju Jorkut qe do te kryhet nga Singapore Airlienes. Dy pilote dhe dy ndihmes pilote do te jene ne gadishmeri per drejtimin e Airbus A350  i cili do te pershkojne 16 700 kilometra qe ndajne qytet-shtetin e […]

  Flukset e udhetimeve ajrore me charter po pesojne rritje te ndjeshme nga viti duke dominuar tregun e fluturimeve nga Aeroporti Nene Tereza drejt destinacioneve te tjera. Sipas te dhenave zyrtare fluksi e levizjes se pasagjereve qe udhetuan me fluturime charter gjate muajit gusht ishte 81 mije, duke zoteruar rreth 21 per qind te tregut […]

  Air Canada behet nder linjat e para ajrore qe lejon pilotet te rrisin mjekren deri ne nje gjatesi te caktuar. Ne shume kompani ajrore pilotet nuk lejohen te rrisin mjekren dhe kjo per arsye sigurie sepse ne rast te ndonje emergjence ne fluturim, mjekra sipas eksperteve mund te perbeje pengese si psh ne rastin […]

  Ne mesin e vitit te ardhshem, ne Kosove do te nis ndertimi i autostrades me te gjate ne Kosove, e cila do te behet ure lidhese per disa qytete. Lajmi behet i ditur nga Ministri i Infrastruktures ne Kosove pas mbledhjes se pare te komitetit Drejtues Nderministror. Projekti “Autostrada e Dukagjinit”, parashikohet te jete […]

  Ministria e Infrastruktures dhe Energjise ka bere publike numrin e udhetareve ne aeroportin “Nene Tereza” per muajt Janar-Gusht. Ajo qe vihet re eshte nje rritje prej 60% te numrit te udhetareve qe kane hyre ne Shqiperi. Gjate kesaj periudhe numri total i pasagjereve ne aeroport ka arritur ne afro 2 milione. Shifrat pritet te […]

  Kompania ajrore e Dubait, Emirates, po kerkon te bleje fqinjin e saj me humbje, Etihad Airways . Nese diçka e tille do te ndodhte, do te krijohej linja ajrore me me shume pasagjere ne bote.Bisedimet flitet se jane ende ne nje faze paraprake, por duket se Emirates do te bleje biznesi ajror te kompanise […]

  Kosova dhe Shqipëria lidhen tashmë përmes rrugës së Borjes, ku është edhe pika e kalimit kufitar pranë fshatit Glloboçicë në Kosovë.Pika kufitare shërben për kalim të këmbësorëve dhe shfrytëzohet nga banorët në të dy anët. Sipas FShZH, për të lidhur këto dy anë të kufirit kanë investuar qeveritë e të dy vendeve. Nga ana […]

  Treni i pare ne bote me hidrogjen ka nisur udhetimin mbi shina ne Gjermanine veriore. “Coradia iLint”, e prodhuar nga kompania franceze e hekurudhave Alstom, do te transportoje udhetaret ne nje linje prej 100 kilometrash ndermjet qyteteve te Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervorde dhe Buxtehude ne shtetin e Saksonise se Ulet. Keta lloje trenash jane ndjeshem […]

  Kane nisur sot punimet e rehabilitimit edhe ne segmentin nga kthesa e Prezes deri ne kthesen Rinas ne aksin rrugor Vore – Fushe Kruje. Per kete arsye, ky segment rrugor do te jete i bllokuar per trafikun. Mjetet qe udhetojne nga veriu ne segmentin Shkoder – Milot – Fushe Kruje ne drejtim te Tiranes […]

Ryanair do te trajnoje deri ne 450 pilote te rinj gjate pese viteve te ardhshme, si pjese e nje partneriteti te ri trajnimi me nje shkolle nderkombetare te fluturimit ne qytetin Cork, Irlande. Pilotet do te sterviten intensivisht per 16 muaj ne nje shkolle, ndersa linja ajrore po zhvillohet ne bashkepunim me Akademine e Trajnimit [...]

Current track

Title

Artist

Background