Tirana

  Platforma e rezervimeve Airbnb ka bere se fundmi nje studim per cmimet e akomodimit ne 48 shtetet e Europes. Nga studimi ka rezultuar se Tirana eshte qyteti europian me i lire me nje mesatare akomodimi prej rreth  25 euro. Me nje diference te ngushte, Tirana ndiqet nga Shkupi e Ankaraja. Listen e destinacioneve me […]

  Tirana eshte kthyer ne nje “magnet” per terheqjen e turisteve te huaj, te cilet e gjejne qytetin mjaft atraktiv dhe te ndryshuar, krahasuar me disa vite me pare. Sipas te dhenave te INSTAT rezulton se turistet gjermane kane shenuar nje rritje me 82.5% ose 21 mije me shume, krahasuar me nje vit me pare. […]

  Tirana eshte vendi me i lire ne rajon per te pire nje birre, dhe nje nder vendet me te lira ne Europe. Nje birre ne kryeqytetin shqiptar vleresohet se kushton mesatarisht 1.19 euro, nderkohe qe ne vendet  e tjera te rajonit eshte me i kripur. Ky eshte  nje tjeter element qe e ben Shqiperine […]

  Tirana renditet ne vendin e 6-te ne listen e kryeqyteteve me te lira ne Europe. Renditja eshte bere nga Wanderu, nje platforme kerkim-udhetimesh, qe ndihmon udhetaret me buxhet te shtrenguar per te organizuar udhetimit e tyre. Renditja bazohet ne çmimet e vizitave ne muze,  kostoja e nje filxhan kapuçino, tarifa e taksise per kilometer, […]

  Kosova, Maqedonia dhe Serbia jane vendet qe kane kosto me te ulet jetese ne rajon, sipas te dhenave krahasuese qe raportohen nga Numbeo.com per 2018. Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina dhe Shqiperia kane indeks dukshem me te larte. Tirana eshte vendi i trete me i shtrenjte ne rajon, ku me kostot me te […]

  Gazeta e njohur britanike ”DailyMail” ka bere nje klasifikim te 10 vendeve me te mira per t’u vizituar duke marre per baze çmimet e arsyeshme te fluturimeve. Ne kete klasifikim perfshihet edhe Tirana, mes qyteteve, qe siç shprehet gazeta ”nuk i kishit menduar kurre”.”Kryeqyteti i Shqiperise eshte nje tjeter destinacion pushimesh, qe nuk iu […]

  Agi.it ka qene media e radhes ne Itali qe ka promovuar Shqiperine turistike. Ne nje artikull gazetari italian thekson faktin se ka diaa arsye per te vizituar vendin tone dhe qe do te terheqin te gjithe italianet per te pushuar ne Shqiperi vitin e ardhshem. Shkrimi jep detaje ne lidhje me disa destinacione shqiptare […]

  Tirana do te mireprese 200 investitore nderkombetare nga sektori i turizmit qe do te marrin pjese ne Samitin e Investimeve te Shqiperise ne Turizem ne datat 26-27 nentor 2018. Ne njoftimin per shtyp te Ministrise se Turizmit sqarohet se samiti eshte projektuar per te sjelle perditesime ekskluzive mbi zhvillimet kryesore brenda sektorit te turizmit […]

  Tirana eshte kthyer ne nje qender atraksioni turistik per turiste te huaj nga rajoni, Europa, por edhe me gjere kete sezon veror. Statistikat me te fundit tregojne se gjate qershorit ne vend kane ardhur 490 mije turiste te huaj, te cilet si destinacion te pare kane pasur Tiranen. Sipas Drejtorise se Turizmit ne Bashkine […]

Te gjithe banoret qe jetojne ne nje prej 4 zonave administrative ku aplikohet parkimi pa pagese duhet te pajisen me Pullen e Rezidentit.Tirana Parking ka njoftuar ne faqen e saj zyrtare ne internet te gjithe ata banore qe jetojne ne nje prej ketyre zonave dhe nese kane nje automjet, qe te paraqiten ne zyrat e […]


Current track

Title

Artist

Background